Tvorba Jaroslava Tarabu je charakteristická najmä dokonalo čistými a elegantnými tvarmi, jasnou a jednoznačnou koncepciou. V začiatkoch svojej tvorby bol ovplyvnený hlavne Hološkom ale veľmi rýchlo si našiel svoj jedinečný a nadčasový štýl, s ktorým prerazil doma i v zahraničí.
Medzi hlavné prínosy tvorby Jaroslava Tarabu patrí tzv. „princíp ťahanej nôžky“, vďaka ktorému vyniklo majstrovstvo ručnej výroby skla v Lednických Rovniach.
Ďalším z prínosov Tarabovej tvorby bolo aj rozšírenie konceptu „prestretého stola“. Klasické stolovanie tak obohatil o niekoľko druhov pohárov, servírovacích mís, svietnikov a váz.
V neposlednom rade treba spomenúť aj „znovuobjavenie pantodekóru“. Táto technika strojového zdobenia skla sa stala jednou zo signatúr skla z Lednických Rovní. Lineárno-geometrické vzory podporovali celkový estetický dojem a podčiarkovali tvar pohárov a ostatných sklených predmetov z dielne Jaroslava Tarabu.
Stručný výber z rozsiahleho diela Jaroslava Tarabu. Jednotlivé kusy sa nachádzajú ako stále exponáty v zbierkach rôznych slovenských galérií a stálych zbierok umenia.
Autor diel: Jaroslav Taraba
Autori fotografií: Slovenská národná galéria SNG, Webumenia, Slovenské Múzeum Dizajnu, Galéria Miloša Alexandra Bazovského